Dom w betonie

  • 2024
Projekt minimalistycznego domu jednorodzinnego w betonie, z akcentami w kolorze niebieskiego i drewna. Duże przestrzenie, w ciemnych kolorach skontrastowane bielą. Inwestycja o powierzchni 200m2 zainspirowana została betonem, to on stanowi główny materiał wykończeniowy. Cały budynek jest oszczędny w formie, jak i wykończeniu wnętrz, lecz zyskuje dzięki temu nietypowy charakter.

Beton jako główny materiał

Cała idea domu opiera się na betonie i to w jaki sposób można go wykorzystać. Beton znalazł się na obudowie kominka, posadzce, schodach, doniczkach, czy jako zamiennik dla płytek w łazience. Przy każdym projektowanym metrze kwadratowym inspirowaliśmy się jego strukturą, prostotą, a zarazem niezwykłym charakterem. W efekcie stworzyliśmy wnętrza surowe i chłodne, co podkreśliliśmy zastosowaniem niebieskiej tkaniny w elementach tapicerowanych mebli oraz tekstyli. 

Na etapie koncepcyjnym projektu postawiliśmy sobie cel, aby odwrócić główną funkcję betonu. Zazwyczaj jest on chowany pod warstwą tynku, lecz od jakiegoś czasu eksponujemy go świadomie w naszych wnętrzach. Postanowiliśmy poprowadzić tę idee dalej i bardziej szczegółowo go przeanalizować. Projekt wnętrz nowoczesnego domu jednorodzinnego zaprowadził nas do kolejnego zwrotu, do którego inspiracji dostarczyło Centrum Pompidou w Paryżu. Jest to budynek, który został „wywrócony na lewą stronę” – wszystkie jego instalacje poprowadzone są po elewacji. I tu pojawił się pomysł by zastosować beton w większości miejsc, gdzie zawsze pokrywamy go innym materiałem wykończeniowym. Takim oto sposobem pojawił się na podłodze i niektórych ścianach. Dla zachowania równowagi, zrezygnowaliśmy z sufitów i zastosowaliśmy go na elementach, które stykają się z posadzką. Dlatego zarówno obudowa kominka, schodów, czy nawet doniczek również jest z betonu.

Projekt minimalistycznego domu w betonie to wszechobecna zasada odwrotności, która nam przyświecała już do końca projektu. Kolejny pomysł to obłożenie słupów konstrukcyjnych jasnym drewnem w naturalnym kolorze. Aby ocieplić trochę surowe wnętrza powieliliśmy te elementy tworzące przegrody zamiast klasycznych ścianek działowych. Jednak to nie wszystko. W dużych, przeszklonych pomieszczeniach przeważa jasna kolorystyka ścian i mebli, natomiast sufity w poszczególnych miejscach zyskują ciemne barwy.  Ponadto małe pomieszczenia, zgodnie z zasadą odwrotności są w ciemnych kolorach skontrastowane bielą, podkreślone kamieniem oraz metalowymi elementami.

Do wnętrza domu wpada więcej naturalnego światła, a to dzięki dużym przeszkleniom. Ponadto zieleń z ogrodu nadaje przytulności chłodnym wnętrzom.